Билтен #3: Како вредност кружи кроз Поново?
Published on December 1, 2024 by Милош Бабић
Направили смо радионицу за клинце да их научимо како да обнављају електронику
Средином месеца смо позвали основце и њихове наставнике да им покажемо како ми смањујемо отпад и да им објаснимо како и они могу да почну. Клинци много лакше и радије уче када испред себе имају практичан пример онога о чему се прича, а потрефило се да нам је те недеље једна од пратитељки уз гомилу опреме, послала и пуну кутију једнократних вејпова. Искористили смо вејпове као пример за радионицу и иако су за њих углавном чули, оно што нису знали је да су вејпови једни од најгорих уређаја; да страшно много загађују још по производњи и транспорту, да су штетни по њихово здравље, а да њихове драгоцене литијумске батерије могу још много дуго да трају у другим уређајима уместо да изазивају пожаре и загађују природу. Поред електронике, показали смо им и чиме се још бавимо у Пионир слободној школи, показали како да конструишу и како да раде са 3Д штампачима и ЦНЦ ласером.
Сјајан је осећај када клинцима дате да нешто сами пробају да мајсторишу па на њиховим лицима ухватите онај “Аха!” моменат, видите да су се код њих направили нови мостови сазнања и сигурни сте да ће још дуго памтити то што сте их научили.
Наши клинци сервисери склапају рачунаре да их поклоне
Када станемо и погледамо гомиле рачунара које стигну до нас и када погледамо наше клинце који експериментишу и уче о електроници док се боре да се ниједан рачунар не баци, сетимо се како су изгледали наши почеци у Пионир слободној школи. Сетимо се како изгледа када желиш да учиш, а немаш на чему, како смо склапали прве рачунаре од делова које су сервисери бацали и сетимо се колико много значи када те неко погура и да ти ветар у леђа да научиш више и постанеш бољи.
Зато учимо клинце да је пуно оних угрожених којима би рачунари значили, од појединаца, како деце, тако и старих, до школа, библиотека, удружења и друштвених покрета који се боре. И сада имамо рачунаре које би баш таквима да поклонимо. Иако нису моћни, они су довољни за писање, документе, учење, истраживање веба, писање првог кода, а ставили смо и Линукс на њих и ослободили сав њихов потенцијал. До сада смо их донирали тихо, онима за које знамо да им треба, али су патња и сиромаштво стидљиви и скривени у мраку и треба нам ваша помоћ да их заједно осветлимо и победимо.
Да ли знате некога коме требају рачунари? Јавите нам, и пробаћемо да онима којима највише треба пошаљемо рачунар на којем ће моћи да граде, стварају, уче.
Да ли знате некога коме требају рачунари? Јавите нам, и пробаћемо да онима којима највише треба пошаљемо рачунар на којем ће моћи да граде, стварају, уче.
Обарамо мале рекорде
Почетком месеца нам је стигао један ласерски штампач, ветеран са радним стажом од 20 година и одштампаних скоро пола милиона страна. Тај вредни мрав је од 2004. наштампао 418595 страна, и наравно да га нисмо пустили у пензију, већ смо га обновили да ради поново.
Као и са сваким ласерским штампачем, прошли смо поступно кроз велики сервис, заменили смо pick up roller који подиже папир, сепаратор који одваја папир, соленоиде, fuser и наравно кертриџ. Клик на дугме, али ништа. Цркла је главна логичка плоча - форматер. Добро је што чувамо и оне тешке пацијенте којима нема спаса, да у оваквим тренуцима пресадимо делове и од два комада отпада направимо један штампач који ради. Иако је овај штампач сад као нов, и има потпуно нове потрошне делове и плочу, оставили смо бројач нетакнут као симбол могућности да ови уређаји трају вечно.
Једину препреку дуготрајној употреби стварају произвођачи, јер дизајнирају уређаје да они буду слабо поправљиви; компликују механизме или их дизајнирају да брже дотрају. Морамо да тражимо од њих да своје уређаје после истека рока комерцијализације ослободе и објаве документацију. Међутим, чак и ако се то не деси знањем које градимо на нашем пројекту, превазилазимо њихове прљаве трикове и спречавамо гомилање отпада на нашој планети.
Садимо и поклањамо дрвеће!
Стигле су нам саднице и у Кикинди је све више Поново шумица. Склањање смећа их природе је једно, али природи треба подстицај да се обнови и наша окружења ће зеленија бити лепша и здравија за све. Зато део вредности који створимо кроз наш пројекат користимо да набављамо саднице. Кренули смо размену са близу 100 садница и већ половину поклонили, а посадили смо дрвеће и код нас у Пионир слободној школи. У овој недељи смо засадили 12 нових стабала четинара да поред воћки и њихових плодова из наше задружне баште, праве и чист ваздух који нам је поготово драгоцен у овим зимским месецима.
Желимо да поклонимо по садницу за сваки уређај који нам донирате или да уместо вас садимо по једно дрво. Али то је много садница и за њих нам често недостаје јавна урбана површина на којој би садили за добробит читавих заједница. Зато нам пишите ако можете да обезбедите јавну урбану површину да заједно садимо или донирајте и помозите нам да набављамо саднице.
Како да подржите Поново?
Хвала што нам омогућавате да се боримо за чисту природу без е-отпада!
Поново је непрофитан волонтерски пројекат на коме раде и кроз који уче полазници Пионир слободне школе. Поред обнављање електронике, желимо да документујемо поновљиви модел да Поново може да настане у сваком месту, желимо да развијемо отворене и обновљиве уређаје који ће трајати деценијама и желимо да утичемо на законодавце да шкарта више не буде.
Идемо корак по корак, па сада добит од продаје обновљене електронике преусмеравамо на набавку садница које потом поклањамо или садимо у замену за уређаје које нам донирате. Али, без ваших донација, приход од продаје не би могао да одржи овај пројекат и не бисмо могли да набављамо све потребне заменске делове, ни боље алате за наше младе волонтере који уче о сервису и електроници. Како још можете да нам помогнете?
Омогућите нам да набављамо делове и опрему и да набављамо још садница. Ветар у леђа који нам дајете нам је неопходан да брже постигнемо све испланиране циљеве и зато размислите да подржите наш рад месечним донацијама или уплатама на наш динарски рачун.
Будите наш волонтер и помозите да прикупимо уређаје од појединаца. Потребно је да будете мобилни и слободни да посветите нашој околини 5-10 сати месечно. Пар пута у току месеца преузмите сакупљање електронике у вашем месту. То може бити одлазак по уређаје до донатора или организовање пријема електронике у вашим фирмама или организацијама, а ми ћемо вам помоћи код договора са донаторима.
Будите наш волонтер и помозите да прикупимо уређаје од појединаца. Потребно је да будете мобилни и слободни да посветите нашој околини 5-10 сати месечно. Пар пута у току месеца преузмите сакупљање електронике у вашем месту. То може бити одлазак по уређаје до донатора или организовање пријема електронике у вашим фирмама или организацијама, а ми ћемо вам помоћи код договора са донаторима.
Јавите нам се да заједно очистимо Србију од е-отапда!
Организујте сакупљање уређаја у вашој организацији. Јавите нам се да вам помогнемо око организације.
❤️ 1