Open Collective
Open Collective
Loading

Majstrownia - Solarpunk Makerspace

Miejsce budowania przedmiotów fizycznych i więzi meta-fizycznych pomiędzy osobami i innymi bytami i niebytami z różnych pozornie bardzo od siebie odległych światów.

Contribute


Become a financial contributor.

Financial Contributions

Membership
Składka członkowska

Składka członkowska jest (?) jednym z obowiązków członka stowarzyszenia. Zaleganie z jej opłatą może skutkować usunięciem z listy członków.

zł 10 PLN / month

Latest activity by


Be the first one to contribute!
One-time contribution
Darowizna

Jednorazowa darowizna na nasze cele statutowe.

Latest activity by


Recurring contribution
Sponsoring

Regularne comiesięczne wpłaty wspierające naszą działalność.

Latest activity by


Be the first one to contribute!

Projects

Support the following initiatives from Majstrownia - Solarpunk Makerspace.

Project
Poprawa samopoczucia uczestniczek i uczestników.
Project
Praca nad Digital Commons. Community apps: for a community from the community.
Project
Ceramika, garncarstwo
Project
Praca z tekstyliami
Project
Samemu naprawiać i wytwarzać podstawowe przedmioty z naszego otoczenia
Project
Naprawianie i budowanie rowerów, żeby się nauczyć jak działają i jak o nie dbać, nie tylko użytko...

Budget


Transparent and open finances.

View all transactions
Contribution #733279
Today’s balance

zł 10.00 PLN

Total income

zł 10.00 PLN

Total disbursed

--.-- PLN

Estimated annual budget

zł 10.00 PLN

About


Pracownia 1-101


Nazwa:

Warsztat/pracownia: miejsce gdzie coś się wytwarza albo naprawia, powoli i precyzyjnie - rzeczy i niejako jako efekt uboczny, ale właśnie o to mi chodzi - relacje międzyludzkie.

1-101: Wskazuje na szeroki przedział wiekowy, ale też być może zapis binarny - konotacje programistyczne i szerzej techniczne; zapis binarny ma symboliczne znaczenie dla osób nie-binarnych; zapis liczbowy jest też ponadkulturowy (do pewnego stopnia), zrozumiały dla osób nie mówiących po polsku. 101 jest też kodem podstawowego kursu - konotacje z uczeniem się czegoś nowego przez całe życie.

Cel: budowanie więzi, relacji między ludźmi

Przestrzeń pomiędzy różnymi, pozornie bardzo od siebie odległymi światami, takimi jak:

- typowo kobiecym, męskim i wszystkich tych osób, dla których ten binarny podział jest za wąski (dlaczego bycie programistką izoluje społecznie?);

- osób neuroatypowych i tych bardziej "typowych";

- rodzicami (np. macierzyństwo dla programisty bywa bardzo alienującym doświadczeniem, kompatybilność między tymi światami być może w ogóle nie istnieje) i (jeszcze, już albo wcale) nie-rodzicami;

- osób w różnym wieku: młodszych i starszych (osoby w podeszłym wieku są czasem bardzo samotne mając jednocześnie tak wiele do zaoferowania! podobnie niemowlaki (i ich opiekunowie) są z wielu miejsc i interakcji społecznych całkiem wykluczone), maluchów i starszaków (segregacja wiekowa zaczyna się już w przedszkolu!), np. w szkole dzieci z klasy n i n+1 dzieli w zasadzie nieprzekraczalna granica;

- nauczycielami a uczniami; nie-umiejętnością a umiejętnością; szkołą a dorosłym życiem;

- Zachodem, Polską a Wschodem (obcokrajowcom czasem bardzo trudno jest się u nas zadomowić, teraz jest bardzo dużo osób z Ukrainy); globalną północą i południem (kryzys humanitarny na granicy); „ludźmi” a „uchodźcami”, mieszkańcami "z dziada pradziada" a „napływowymi”;

- jednostkami głęboko autonomicznymi i tymi które potrafią się odnaleźć i podporządkować w strukturach hierarchicznych;

- ...
- swoimi i obcymi;
- wyobcowanymi i gdzieś przynależącymi.

(MK: strasznie dużo tych powodów żeby się czuć wyobcowanym! A wymieniłam tylko te, o które jakoś sama się otarłam)

Fizyczne i meta-fizyczne miejsce w którym osoby z wszystkich tych odległych od siebie światów mogą nawiązać ze sobą kontakt i choć trochę się do siebie zbliżyć.

Metoda: tworzenie albo współtworzenie, produkowanie a nie konsumowanie

Projekty w których coś się wytwarza, zazwyczaj jakąś zamkniętą formę fizyczną choć być może bardziej ulotne formy jak wspólne muzykowanie czy gotowanie też mogły by być. Albo razem się czegoś uczy - wspólnie coś budując, naprawiając...

Podstawa to żeby udostępnić narzędzia (które czasem są bardzo drogie i specjalistyczne) i miejsce gdzie można razem się uczyć, podglądać warsztat innych i inspirować.

- warsztat rowerowy (żeby naprawiać i samemu budować, np. cargo bike, babusowa albo drewniana rama)
- ceramika, garncarstwo
- pracownia plecionkarska (wiklina)
- pracownia krawiecka
- praca ze skórą, np. szycie rękawiczek, toreb chlebaków, ... może proste sandały i nawet inne buty?
- warsztat stolarski, praca z drewnem
- hackerspace (?): umiejętność programowania to jest to czym ja (teoretycznie…) mogę się podzielić. Coding as modern literacy. Moglibyśmy pracować na zaprzyjaźnionych projektach open source.
- ? tekstylia, tkactwo, szydełkowanie, robienie na drutach, ...
- robienie mydła i innych kosmetyków
- ? kaligrafia, ilustracje, introligatorstwo, typografia, ...
- ? origami, pop-up books, ...
- wzornictwo przemysłowe, jej!

—-

Główne inspiracje:

1. Żywa Pracownia - https://zywapracownia.pl/ w Krakowie - prowadzą fantastyczne warsztaty! Ceramika, stolarstwo, tekstylia, warsztat rowerowy - https://zywapracownia.pl/wrona-i-kompany/, wypożyczalnia sąsiedzka - https://zywapracownia.pl/wypozyczalnia/, ... Ciekawy model biznesowy: jako organizacja non-profit prowadzą (1) warsztaty grupowe dla osób indywidualnych, w ten sposób budują lokalną społeczność rękodzielników i (2) jako forma integracji osób w kryzysie bezdomności, z czego są głównie znani, ale też (3) dla firm jako warsztaty integracyjne dla zespołów które razem coś budując - poznają się, i z tych warsztatów mają główny przychód i środki na finansowanie innych swoich działań.
Fajnie byłoby zrobić coś podobnego ale z nastawieniem się głównie na integrację cudzoziemców z ośrodka w Lininie i  innych mieszkających w naszych okolicach.

2. Fab Labs - https://www.fablabs.io/ - Tools and knowledge sharing space.  Pierwszy powstał przy MIT: jaki jest minimalny zbiór narzędzi przy pomocy których można stworzyć każdą rzecz? Wszystkie narzędzia i projekty są udostępnione publicznie, żeby każdy mógł zrobić z nich dobry użytek.
Chciałabym idea FabLabu przenieść wstecz do czasów pre-industrialnych (albo w każdym razie przed elektrycznych), do prostych narzędzi ręcznych i do zaspokajania potrzeb w skali lokalnej: wszystkie narzędzia jakie mogą być potrzebne żeby przy pomocy lokalnych materiałów i regionalnego rzemiosła móc sobie zrobić wszystkie potrzebne przednioty.
Zależy mi też żeby się skupiało bardziej na inżynieryjnych pracach, budowaniu i tworzeniu czegoś, ale bardziej właśnie w znaczeniu rzemiosła niż sztuki, wzornictwo przemysłowe.

3. Kuchnia Konfliktu - https://www.facebook.com/kuchniakonfliktu/ w Warszawie - osoby które są imigrantami prowadzą knajpę w warszawie, gotują, dzielą się z Warszawiakami tym co cenne w ich kulturze a jednocześnie mają zatrudnienie, zajęcie i przestrzeń do nawiązywanie relacji ze sobą nawzajem i z osobami z zewnątrz. Daje to też możliwość wykazania się w czymś w czym się jest dobrym i być może dowartościowania się.
Być może wśród osób przybywających do Polski są takie które wykonywały zawody rzemieślnicze dawno już u nas zapomniane, a oni przekazywali sobie wiedzę z dziada pradziada. W Syrii na suku widziałam osoby robiące naczynia miedziane, fabrykę szkła "ręcznie" dmuchanego, zakład tkaczy, ... W Maroko garncarstwo gliniane kwitnie. W Uzbekistanie obróbka skóry: szewcy naprawiający na targu buty, rymarze, ... i pięknie malowane gliniane talerze, w ornamenty - arabeski. W Kirgistanie wszelkie produkty z filcu, też bardzo piękne.

---

(MK: martwię się tylko że ogarnianie tego zajmie mi tak dużo czasu że już zupełnie przestanę programować. Ale gdyby mi się udało znaleźć czas na moje projekty softwarowe - (patrz karrot.world... do samo-koordynowania dla innych i programowania dla mnie) to byłabym chętna nawet do tego dokładać żeby takie miejsce - ekosystem współzależnych i wspierających się nawzajem rękodzielników-pracusiów funkcjonowało gdzieś tutaj niedaleko)

Our team